Web Tasarım Nedir?

| Blog

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım nedir öncelikle bu konuya değinelim. Web tasarımı, web sitelerinin arama motor kısmına erişebilirliğini sağlayan, ana hatları ile kişi ve diğer kurumların, ürün ve hizmetlerini tanıtan genel bir çalışmadır. Web tasarım, tamamen grafik ve metinlerden bir araya gelmektedir. Hatta diğer bir deyişle, kişi ve kurumların dijital ortamda ki halidir diyebiliriz.

Web Tasarımı

İnternet tarayıcılarının görüntüleyebileceği şekilde özel olarak hazırlanmaktadır. Tüm web tasarımları, HTML dilinde olmakla birlikte uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Bu işi yapan kişilere genelde web master veya web tasarımcısı denilmektedir. Böylece web tasarımın kişi ve kurumlar için resmi bilgilendirme kanalı olabildiğini görebiliyoruz. Kaliteli bir web tasarımı demek, web sitelerinin hedef müşteri kitlesini yakalamada büyük önem teşkil etmektedir. Yani son derece önemli olmakla birlikte kullanıcı kişilerin dostu olması gerekmektedir.

Web Tasarım Unsurları

Web tasarımlarında web sitesinin kalitesini anlamak için birkaç unsura dikkat edilmelidir. İlk olarak dikkat çeken detaylardan birisi görsellerdir. Ardından içerik, özgünlük ve güvenlik sistemi gelmektedir.

İşte web tasarım unsurları;

  • Düzen,
  • Renk,
  • Grafikler,
  • Fontlar,
  • İçerik, gibi detaylardan oluşmaktadır.

Şimdi bu unsurlara daha yakından bakalım.

Düzen

Web sitelerinde kullanılan tüm grafik ve metinler düzenli olmak zorundadır. Kişi web sitesine girip incelediğinde kesinlikle gözü yorulmamalıdır. Belli formatta ilerlemeli ve aranılan bilgiye rahatlıkla ulaşılabilmelidir. Bu sayede kullanıcıların web sitelerinde kalma süresini rahatlıkla uzatabilirsiniz.

Renk

Renk seçimi elbette ki konseptinize bağlı olarak size kalmıştır. Ancak marka imajını ortaya çıkaran, kurumsal kimliği yansıyan renkler olması önem teşkil etmektedir.

Grafikler

Gereksiz grafik logoları, fotoğraflar veya simgeler sayfaların açılma hızını büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Bunun için gereksiz içeriklerden kaçınmalısınız.

Fontlar

Web sitelerinde yazı tipleri yani fontlar oldukça önemlidir. Hatta birçok web tarayıcısında yazı tipleri farklı ve daha fazla göze çarpıcı durmaktadır. Bunlarda tabii ki daha fazla kabul gören yazı tipleridir.

İçerik

Konuya uygun görsel ve metinlerden oluşan içerikler, ürün ve hizmeti tanıtmada oldukça önemlidir. Bu sayede insanların daha fazla ilgilerini çekebilirsiniz. İçeriklerin daha çok SEO uyumlu olması gerekmektedir. Yazılar içerisinde mutlaka anahtar kelimeler olmalıdır.

Web Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli?

Her çalışmada olduğu gibi web tasarımında da dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Web sitenin öncelikle amacına hizmet eden bir tasarımda olmadı gereklidir. Yani web sitenizi gezen kişi, bir an evvel işinizi öğrenmelidir. Kısacası kullanıcı dostu olmalı ve arama motoruna uygun formatta kodlanması gereklidir.

Sitenin görseli, ziyaretçi kitlenin ilgisini çekeceğinden, detaylarla dondurulmamalıdır. Daha kısa ve öz kelimeler ile kullanıcıları web sitenizde daha uzun süreli tutabilirsiniz. Ulusal ve uluslararası düzeydi ürün ve hizmetinizin tanıtımı yaparak kolaylıkla farklı müşteri potansiyeline ulaşabilirsiniz.