Bursa yazılım nedir?

| Blog

Bursa yazılım nedir?

Bursa yazılım Nedir?

Yazılım bilgisayar gibi elektronik aletlerin çalışmasını ve iş yapmalarını sağlayan komutlara verilen addır. Hazırlanan bu yazılımlar sayesinde cihazlar çalışmakta ve verilen görevi yerine getirmektedir. Böylece işlemler daha kolay bir şekilde yerine getirilmektedir.

Hazırlanan yazılımlar sadece bilgisayarlarda değil aynı zamanda telefon, televizyon ve tablet gibi ürünlerde bulunmaktadır. Aynı zamanda iş sektörlerinin gelişmesini ve devamlılığını sağlamak amacıyla eğitim, sağlık, otomotiv, eğlence, sanayi ve reklamcılık gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Yazılım Çeşitleri

Yazılımlar günlük hayattaki pek çok ihtiyacın kısa sürede gerçekleşmesini sağlamak amacıyla teknolojik aletlerde kullanılmaktadır. Bilgisayar ve diğer teknolojik aletlerde kullanılan yazılımlar sistem yazılımları ve uygulama yazılımları olarak ikiye ayrılmaktadır.

Sistem Yazılımları

Bilgisayar gibi teknolojik ürünlerin işlemesini sağlayan yazılım çeşitlerine sistem yazılımı adı verilmektedir. Bu yazılım aynı zamanda donanımların uyum içinde çalışmasını sağlamaktadır. Günümüzde kullanılan sistem yazılımları işletim sistemi yazılımları ve hizmet yazılımları olarak ikiye ayrılmaktadır.

İşletim sistem sistemi yazılımları bilgisayarın açılışından kapanışına kadar ki sürede sorunsuz çalışmayı sağlamaktadır. İşletim sistemi yazılımlarının sorunsuz çalışabilmesi için bilgisayarın donanımları ve diğer elemanları ile uyumlu olması gerekmektedir. Yaygın olarak kullanılan işletim sistemi yazılımlarına Windows, İos, Unix, Linux ve Android yazılımları örnek verilebilmektedir.

Sistem yazılımı çeşitlerinden birisi de hizmet yazılımlarıdır. Bu yazılımlar daha çok veri hazırlama, dosya kopyalama, dosya transferi, virüs temizleme, disk biçimlendirme ve klavye düzenleme gibi işlemlerin yapılması için kullanılmaktadır. Bazen bu görevler işletim sistemi tarafından gerçekleştiriliyor olsa da bazı durumlarda hizmet yazılımlarının kullanılması gerekmektedir.

Uygulama Yazılımları

Yazılım çeşitleri arasında bulunan uygulama yazılımları bilgisayar ya da diğer cihazlarda görevlerin kolayca gerçekleşmesi için tasarlanmış yazılımlardır. Günümüzde kullanılan uygulama yazılımları kullanıcıya hitap edecek şekilde tasarlanırlar. Aynı zamanda uygulama yazılımlarının bazı çeşitleri bulunur.

Uygulama yazılımlarının yaygın olarak kullanılan çeşitleri şunlardır;

  • Eğlence yazılımları
  • Ticari yazılımlar
  • Genel amaçlı yazılımlar
  • Multimedya yazılımları
  • Yardımcı yazılımlar

Kullanıcılar için geliştirilen bu yazılımların hazırlanabilmesi için uygulama yazılımları, işletim sistemleri ve geliştirme araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Genel Amaçlı Uygulama Yazılımları

Genel amaçlı yazılımlar bilgisayarlardaki işlemlerin hızlı ve güçlü bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu yazılımlar şirketler için özel hazırlanabileceği gibi genel kullanım içinde hazırlanabilmektedir. Genel amaçlı uygulama yazılımları çeşitleri de bulunmaktadır.

Bunlar arasında kelime işlemci yazılımları, sunu yazılımları, elektronik tablolama yazılımları, veri tabanı yazılımları, grafik yazılımları, animasyon yazılımları, elektronik posta yazılımları, mühendislik yazılımları ve muhasebe yazılımlarıdır. Kelime işlemci yazılımları arasında word, not defteri, corel wordperfect ve lotus word pro yer almaktadır.

Genel amaçlı uygulama yazılımları arasında yer alan sunu yazılımlarına ise powerpoint ve corel presentations yazılımları örnek verilebilmektedir. Genel amaçlı yazılımlar arasında yer alan veri tabanı yazılımları arasında ise Oracle, Access, Mysql ve Sql gibi yazılımlar yer almaktır. Genel yazılımlar arasında yer alan grafik yazılımlarına paint, photoshop, corel draw, autocad ve flash yazılımları örnek verilebilmektedir.

Elektronik posta yazılımları için en önemli örnek ise outlook olmaktadır. Hesap işlemleri için kullanılabilecek yazılımlarına da excel ve publisher olarak örnek verilebilmektedir.

Eğlence Yazılımları

Uygulama yazılımları arasında eğlence yazılımları yer almaktadır. Bu yazılımlar kişilerin eğlenceli vakit geçirmesi amacıyla hazırlanmışlardır. Eğlence yazılımlarına oyun, müzik ve duvar kağıdı uygulamaları örnek olarak gösterilebilmektedir. Yazılım dillerinin kullanımı ile hazırlanan oyunlar kişilerin boş zamanlarını oyun oynayarak geçirmesini sağlayabilmektedir.

Ticari Yazılımlar

Uygulama yazılımları arasında ticari yazılımlar da yer almaktadır. Bu yazılımlar şirketlerin işlerini yapabilmek için hazırlattığı yazılımlardır. Bu yazılımlar sayesinde şirketlerin satış takipleri, işçi takipleri, ürün takipleri ve fatura takipleri vs. gibi işlemler bilgisayar ortamında güvenli bir şekilde tutulmaktadır.

Programlama Dilleri

Programlama dilleri çeşitli amaçlarla kullanılacak yazılımların hazırlanması için kullanılan dilerdir. Bu programlama dilleri sayesinde istenilen işlemler bilgisayarın anlayacağı kodlarla yazılır. Yazılan kodlar bilgisayar dilinde olduğu için bilgisayar bu komutları kendi dilinde anlayarak yerine getirmesini kolaylaştırmaktadır.

Programlama dilleri arasında en yaygın olarak kullanılanlar Visual Basic, Java, C, C++, C#, Delphi, Php ve Pascal gibi yazılımlardır. Bu programlama dilleri kullanılarak pek çok uygulama hazırlanarak bilgisayarlarda kullanılabilmektedir.

Örneğin oyun programı yazmak amacıyla C+ programlama dili kullanılabilmektedir. Bunun dışında hesaplama ve dosyalama işlemleri için php, C# ve C+ dilleri kullanılabilmektedir.

Yazılımların Hazırlanması

Bilgisayarlarda kullanılan yazılımların hazırlanması için öncelikle yazılımın ne amaçla kullanılacağının belirlemesi gerekmektedir. Amaç belirlendikten sonra nasıl bir programa ihtiyaç duyulacağı ve hazırlanacak yazılım için hangi programlama dilinin kullanılacağı belirlenmektedir.

Bu belirleme sonrasında ise kod yazma işlemine geçilmektedir. Kodlar tamamlandıktan sonra programın çalışıp çalışmadığı kontrol edilir ve başarılı olunması halinde son detayları halledilir ve programa ihtiyaca yönelik kullanılmaya başlanır. Ancak tüm bu aşamaların gerçekleşmesi için öncelikle hazırlanacak yazılımın hangi işletim sisteminde kullanılacağı belirlenmelidir.

Örneğin yazılım linux için tasarlanmış ise programın Windows işletim sisteminde çalışması mümkün olmamaktadır. Bunun için yazılımın hangi işletim sistemine uyumlu olacağının yazım öncesi belirlenmesi gerekmektedir.